Kitap: Şamanik Yolculuk

“Çoğumuz “şaman” sözcüğünü düşündüğümüzde aklımıza gizli bilgiler ve gizemli güçlerle dolu bir ruhsal şifacı gelir. Peki, Brooklyn’li sıradan bir kız 1980’lerin başında nasıl oldu da şamanizmle tanıştı?

1980’de, psikolojik danışmanlık alanında mastır derecem için California Entegral Çalışmalar Enstitüsüne devam ediyordum. Finansal nedenlerle haftada altmış saat çalışıyor ve dönem başına on iki kredilik ders alıyordum. Bu yüzden sürekli kolay kredi peşindeydim.

Bir gün okulun ofisinde otururken bir arkadaş içeri girdi ve Connecticut’tan bir adamın gelip hafta sonunda Şamanizm denen bir şey hakkında atölye dersi vereceğini haber verdi. Atölyenin içeriğini bilmiyordu ama katılarak kolayca iki kredi alabileceğimi söyledi. Okunması gerekenlere bile bakmadan derhal kaydoldum. Atölye çalışması 1980’nin Cadılar Bayramında başladı.

Connecticut’tan gelen adamın, şamanik yolculuk geleneğini modern batı kültüründe yeniden canlandırmakla tanınan antropolog ve The Way of the Shaman (Şamanın Yolu) kitabının yazarı Dr. Michael Harner olduğu ortaya çıktı. Dr. Harner kitabı için araştırma yaptığı sırada, Batı’daki yaygın öğretilerin temeli olan önemli bir keşifte bulundu.

Şamanik yolculuğun tarih boyunca, coğrafi veya kültürel farklılıklara rağmen, tüm şamanlarda ve kültürlerde ortak bir uygulama olduğunu keşfetti.

Şamanik yolculuk esnasında şaman farklı bir bilinç durumuna girerek zaman ve mekanın dışına, Carlos Castaneda’nın olağan dışı gerçeklik olarak adlandırdığı -veya benim paralel evren “evren olarak düşündüğüm- yere yolculuk yapar.

Genellikle şaman, ruhu olağan dışı gerçekliğe taşıyan, herhangi bir ritmik vurmalı çalgı dinler. Bu yolculuklarda şaman, olağan dışı gerçeklikteki yardımcı ruhlardan topluluğu, ailesi ve hastaları için şifa yardımı ve bilgi alır.

Hafta sonu atölye çalışmasında, şamanik yolculuğun kişisel sorulara cevap almak, farklı şifa yöntemleri öğrenmek, topluluktaki diğer kişilere yardım etmek ve küresel sorunlar ile dünya meseleleri üzerinde çalışmak için bugün herkes tarafından kullanılabileceğini öğrendim.

İlk yolculuğumda yardımcı ruhumla tanışır tanışmaz, bu uygulamanın bana yalnızca yaşamımdaki güçlüklerle yüzleşmekte yardımcı olmakla kalmayıp kişisel gelişim ve evrimimi de ileri götüreceğini fark ettim.

O zamandan beri amacım, psikoterapi alanındaki geçmişimle uyumlu olarak, bu güçlü ve kadim tekniği uygulayıp paylaşmak için en iyi yolu bulmaktır.”

“Şamanik yolculuk uygulaması yaşamlarımızda kişisel olarak güçlenmiş hissetmemiz için bir yoldur. Doğrudan esin için bize bir yol sağlar ve ruhsal rehberliğe erişmek için basit bir yaklaşımdır. Bizleri kafalarımızın içinden çıkarmanın yanı sıra farkındalığımızı ve bilincimizi genişletmenin bir yoludur.

Kendi sorunlarımızı çözme yeteneğimiz olduğunu öğrenmeye başladıkça bu durum özsaygımızı sağlam bir şekilde yükseltir.

Yardımcı ruhlarımızla bağlantıya geçmek bize değerli olduğumuzu ve her şeyin içinde yaşayan ruhla bağlantıda olduğumuzu hissettirir. Evrenin gücü tarafından sevildiğimizi hissederiz ve kendimizi asla yalnız hissetmeyiz.

Yardımcı ruhlarla birlikte çalışırken, gücün gerçek anlamını öğreniriz. Gerçek güç enerjimizi kendimiz, diğerleri ve gezegen için dönüşüm yaratmak için kullanabilmektir.

Şamanik yolculuk yaşamlarımızı uyum ve dengenin olduğu bir yere geri getirmenin bilgisini tekrar elde etmenin sevinçli bir yoludur. Tüm yaratıcı potansiyelimizi uyandırmamıza yardımcı olur.

Bunu yaptıkça yaşamlarımız kendimiz ve diğerlerine iyilik ve sağlık getirecek biçimde değişir.

Depresyonda olan insanların yaşam sevincine uyanmalarına tanıklık ettim. Yaşamları boyunca yaratıcı kıvılcımlarını bastırmış olan insanlar dans etmeye ve şarkı söylemeye başladılar. Güçten düşüren hastalıklar ve kişisel kayıplardan dolayı acı çeken insanların yaşamlarını yeniden inşa etmelerine tanık oldum.

İnsanların “seslerini” geri kazanmalarını izledim. Bu çalışmayı yapmak için yalnızca isteğe ve açık bir kalbe ihtiyacımız var.

Herkes seyahat edebilir ve ruhların bizlere göstermek için hazır beklediği yeni “yeni yaşam boyutlarına açılabilir.

Sizleri şaman olmanız için eğitmediğimi anlamanız önemli.

Kişinin şaman rolü için gönüllü olması veya kendini bir şaman olarak tanımlaması geleneksel olarak görülen bir durum değildir.

Aksine, şaman olacak ve içinde yaşadığı topluluğa hizmet edecek kişi “ruhlar” tarafından seçilir.

Aslında şamanik kültürlerde birinin kendisine “şaman” demesi kötü şans getirir çünkü bu böbürlenme olarak görülür ve güç hakkındaki şamanik görüş de böbürlenirseniz onu kaybedeceğinizdir.

Bunun yerine, içinde yaşadığınız topluluk sizi, danışanlarınızın ve topluluğunuzun tümünün iyiliği için elde ettiğiniz başarılı sonuçlara dayanarak şaman olarak kabul eder.”

“Şamanik Yolculuk: Yeni Başlayanlar için Rehber’de dünya çapındaki tüm şamanlarca ruhsal yardımcılarla bağlantıya geçmek, kişisel ruhsal rehberlik ve şifaya ulaşmak, diğer insanlara ve gezegene yardım etmek, doğa ve onun ritimleri ve döngüleriyle yeniden bağlantı kurmak için kullanılan en temel tekniklerden biri olan şamanik yolculuğu öğreneceksiniz. Bu uygulama kendi ruhsal rehberliğinize doğrudan ulaşmanız için tasarlandı. İnanıyorum ki içinde yaşadığımız zamanlar her birimizi kendi sorunlarımızı çözmek için araçlar geliştirmeye çağırıyor. Bu araçlar bizleri daha güçlü ve becerikli hale getirecektir.”

“Çoğunuz bu metodu kendi kişisel şifalanmanız, büyümeniz ve evriminiz için kullanacaksınız. Yoğun uygulamalardan sonra bazılarınıza bu çalışmayı topluluğunuzdaki diğer insanlara ve gezegene yardım etme çalışmalarınızda kullanmanız için rehberlik edilecek. Bu program yolculuk tekniğinde size bir başlangıç sağlamak ve böylelikle bu çalışma ile ilgili kaderinizin de açığa çıkabileceği bir şekilde tasarlandı. Eşlik eden CD, yolculuklarınızda sizlere eşlik etmesi için üç adet davul seansı içermektedir. Şamanik Yolculuk: Yeni Başlayanlar için Rehber’i okumayı bitirdikten sonra olağan dışı gerçekliğe yapacağınız yolculuklarda size eşlik edecek olan CD’yi de kullanmak için hazır olacaksınız.”

Alıntı: Sandra Ingerman – Şamanik Yolculuk (Kitabın giriş bölümü)