Genel

Hıdırellez İçin Dilek Dileme Yöntemleri

Mayıs ayı ile birlikte Hızır günleri başladı. Yaz boyunca Doğa’nın bütün enerjilerini alacağız, hissedeceğiz. Bu enerjilerin kutlamasını ise Mayıs başında yapıyoruz. Bunu tıpkı bir yeni yıl kutlaması gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden Hıdırellez’de yaptığınız birçok çalışmayı yılın her mevsimi yapabilirsiniz.

Anne tarafımdan bir akrabam şöyle demişti: “Hızır diyor ki; Beni sadece dara düşünce çağırmayın. Her zaman çağırın”

Bu vesileyle hatırlatmak isterim. Tanrı’nın yeryüzündeki vekili Hızır’ı her zaman çağırabilirsiniz. Doğanın ruhu Hızır, yeryüzünün bütün ışıklı çocuklarına el verecektir. Aşağıdaki çalışmaları hem bugün hem de bütün şifa enerji çalışmalarında yapabilirsiniz. Ritüeller önemlidir çünkü dileklerimizi eyleme geçirmemizi sağlar. Bu yüzden ritüellerin manalarını bilmek önemlidir.

Dileklerimiz yeryüzüyle devri daim olsun. İşte 7 Hıdırellez dileği…

1)Dileklerini kalpten yaz:

5 Mayıs’ta kalpten istediğiniz dileklerinizi bir kağıda yazın. Daha sonra bir gül ağacının altına gömün veya gül ağacının dalına asın. Dileyen kağıda dileklerinin resimlerini çizebilir. Böylece niyetinizi güçlendirmiş olursunuz. Gül kalp çakramızın simgesidir. Bu gerçeği hiç unutmayalım diye gülden yani gönülden dileriz. 6 Mayıs sabahında dileklerinizi alın ve yakınınızda bulunan bir denize, göle, nehre veya su kaynağına atın. Artık niyetleriniz suyla yani yaşam enerjisiyle buluşur. Yanınızda su kaynağı yoksa dileklerinizi bir kase suya atın. Ardından kasedeki dileklerinizi tekrardan toprakla buluşturabilirsiniz.

2)Kurdeleni Ağaca bağla:

Hıdırellez’de ağaca dilek dilemezsek olmaz bildiğiniz gibi… Evde bulduğunuz çaputları veya size uğurlu gelen kumaşlarınız varsa onları kullanabilirsiniz. Özellikle kırmızı ve mavi kurdele çok önemlidir. Kırmızı renk toprak anamızın mavi renk gök babanın rengidir. Dileyenler bu renklerde kurdele veya çaput alıp, bir dilek ağacının yanına gidip dilek dileyebilir.

3)Bereket Kesesi:

Evdeki bir keseyi, kutuyu veya kavanozu alıp içine bolluk bereket için buğday, pirinç, bulgur, nohut, çörek otu, çiçek tohumlarını koyun. Bu keseyi 5 Mayıs’ta hazırlayın. Varsa bahçenize, gül altına koyun yoksa balkonunuza da koyabilirsiniz. O günün enerjisinde tohumlarınız bolluk ve bereketle dolacaktır. Ertesi gün tohumları alıp mutfağınıza beğendiğiniz bir yere yerleştirin. 1 Yıl boyunca bolluk bereket evinizden eksik olmayacaktır.

4)Bolluk Bereket Enerjisi:

5 Mayıs günü metal bir para, altın, kolye, yüzük gibi bir eşyanızı gülün toprağına gömün. Ertesi gün alın. Para gömdüyseniz cüzdanınızda taşıyabilirsiniz. Yüzük kullandıysanız parmağınızda taşıyarak o enerjiyi yıl boyunca taşıyabilirsiniz.

5) Element Çalışması:

Hıdırellez zamanı elementlerle enerji çalışması yapabilirsiniz. Kalpten istediğiniz dileklerinizi bir kağıda yazın. Sonra yakın. En sonunda küllerini suya ardından toprağa dökün. Elementler önemlidir. Çünkü bu elementler bizim kendi içimizdedir. Fuzili diyor ki insan bedeni ateş, hava, toprak, su’dan oluşur ruhu ise haktan gelir. Uzak doğu felsefesinde veya paganların, şamanların kadim yolunda da elementlerin içimizde olduğu bilinir. Evrendeki her şeyin dört elementten oluştuğunu bugün bilim de doğruluyor. Joseph Silk’in Evrenin Kısa Tarihi isimli kitabında şöyle söylüyor ; “Bir galaksinin doğumundan bir bebeğin doğumuna kadar bilinen tüm olaylardan 4 temel kuvvet sorumludur.”Görüldüğü üzere halkların yaptığı her şey de bir bilgelik ve doğruluk payı bulunuyor. Buna kadim bilim deniliyor.

6) Ateşten Atlayın:

6 Mayıs’ta Hıdırellez ateşinden atlayın. Bugün dışarı çıkın, şenliklere katılın ve büyük bir şenlik ateşinden atlamaya çalışın. Eğer Hıdırellez’i evde geçireceksiniz bir mum yakıp üstünden atlayabilirsiniz. Atlarken 3 kez “Yaşam enerjim güçlendi” diyerek içinizdeki içsel gücünüzü yükseltebilirsiniz.

7) Doğa İçin Dilek Dile:

Mayıs ayı Hızır günlerinin başlangıcıdır. Artık yaz geldi. Bugünlerde Doğa Ana ve ormanın ruhları yeryüzünü yeşerten canlılara el veriyor. Toprak Ana hepimizin annesidir. Ana dilini bilmeyen kendi kültürünü bilemez derler. Bu yüzden bizler kadim halkların torunları, çocukları olarak görevimiz yeryüzünün yolunu hatırlatmaktır. Hıdırellez gerçekte bir doğa bayramıdır. Merak edenler paganlardaki Beltane kutlamalarına bakabilir. Orada Hızır’ın bir doğa ruhu / Yeşil Adam / Green Man olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden dileklerinizi dilerken ev, araba, eşya gibi maddi şeylerin yanı sıra Doğa’nın korunması, hayvanların özgürleşmesi, insanların şifalanması gibi bütüne hizmet eden dilekler dilemek çok önemlidir. Topraktan, gülden, sudan, ateşten dilek dilerken bütün doğa unsurlarını, elementlerini çağırıyoruz. Bizler bu yaşam döngüsünün bir parçasıyız. Kolektif yapılan enerji çalışmalarında doğa ile bütünleşiyoruz. Işığımız katlanarak büyüyor ve niyet tohumlarımızı çok güzel bir şekilde ekebiliyoruz.

Doğanın, insanların, hayvanların yeryüzünün şifalanması dileğiyle… Ve öyle de oldu.

Işık ile…

Burcu Yeryüzü