Genel

Bele bağlanan kırmızı kuşak ne anlama geliyor?

Dünya halklarının geleneksel kıyafetleri çok fazla ezoterik bilgi ve sembolik sır taşır. Özellikle bele bağlanan kırmızı kuşak yolu süren halklar için çok önemlidir. Bu kuşağı Japon kadınları kimonolarına bağlarken anadoluda da semah dönenler bellerine bağlarlar. Elbette başka kültürlerde de görülür. Şamanlardan budistlere kadar…

Peki niçin bellerine kırmızı kuşak takarlar?

Çünkü kırmızı kuşak Doğa Ana’nın yolunu süren halkların ortak sembolüdür. Geçmiş kültürlerde yolu süren atalarımız bu tür bilgelikleri hikayelere, destanlara, kıyafetlere, kilimlere, halılara, oyalara aktarmışlardır.

Bele taktıkları kırmızı kuşakla da bizlerin yeryüzünün çocuğu olduğumuzu işaret ediyorlar. Çünkü kök çakramızın rengi kırmızıdır. Enerjisi de Doğa Ana’nın kalbinden yani magmadan gelir. Maalesef yol sürülmez olunca bu hakikatlerle birlikte insanlar bağlandıkları yeri de unutmuş. Hem kendi özlerini hem de Doğa Ana’yı… Bu çakramız açıldığında yeryüzüyle bağlantımız sağlanır. Madde ve maneviyatı hayatımızda dengelemek için bu çakranın açılması ve dengelenmesi önemlidir. Çakralarımız açıldıkça yaşam enerjimiz bedenimizde dönmeye başlar.

Bu noktada kültürel kodların önemi giriyor devreye… Geçmiş toplumlarda insanlar Doğa ile bağlantılı olduğu için bunu kıyafetlerine de yansıtmışlardır. Dünyanın birçok yerinde bele bağlanan kırmızı kuşak yaşam enerjimi kök çakradan çekiyorumun göstergesidir. Ve yolu sürüyorumun simgesidir.

Şimdi Doğa Ana’nın çocukları olduğumuzu hatırlamanın zamanı geldi. Hep birlikte atalarımızın izinde yolu sürüp keşfediyoruz. Görüldüğü gibi kendisine varmak isteyenlerin yolu Doğa Ana’dan geçiyor.

Eskiler gibi yaşam enerjimizi yeryüzünden ve gökyüzünden çekmek bizim elimizde.

Yola girenlere selam olsun… 🌹

Yeryüzü şifası içimizde❤️

Burcu Yeryüzü