Öne Çıkanlar, Genel

Çakra Nedir?

Çakra: Eski Hint dilinde (Sanskristçe) tekerlek ve çark anlamına gelen bir kelimedir.

Çakralar, bedenimizde dönen enerji ve güç merkezleridir. Yaşam enerjimizi doğadan ve evrenden çakralarımız aracılığıyla çekeriz.

Herkesin doğuştan çakraları açıktır. Ancak çocukluktan yetişkinliğe doğru yaşanışan duygusal, zihinsel veya fiziksel sorunlar çakraların tıkanmasına ve dönüş hızının azalmasına neden olur. Bu olduğunda hastalık, depresyon, olaylara geniş bakamama durumları doğar. Çakraların enerjisi bedende rahat aktığında kişi hem ruhsal hem fiziksel daha dengeli olur.

Bu arada çakraların varlığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. İnsan bedenindeki aura – elektro manyetik alan – artık çeşitli aletlerle ve kameralarla ölçülmektedir.

7 İklim 4 Köşe

Çakralar aslında her kültürde bilinir. Sadece uzak doğuya ait bir bilgelik değildir. Anadolu’da aydınlanma yolunu süren Tasavvuf ve Bektaşilerde çakralar; Çark, Kapı, İklim veya Işık olarak geçer.

Yolu süren ozanlarımız, erenlerimiz çakra konusunda bizlere bir dolu türkü, deyiş bırakmıştır.

Örneğin Yunus Emre’nin çakralarımızı işaret çok güzel bir sözü bulunmaktadır.

“7 iklime hükmedip yeri göğü tutan benim”

Burada Yunus Emre’nin işaret ettiği 7 iklim aslında bedenimizdeki 7 çakradır.

Çakralarını açan kişiler yeryüzünden ve gökyüzünden gelen enerjileri tam çeker. Tıpkı bir ağaç gibi olur.

Aslında kadim metinler bedenimizde irili ufaklı 360’dan fazla çakra olduğunu söyler. Ana çakralar dışında bileklerde, dizlerde, avuç içlerinde irili ufaklı bir sürü çakra bulunur.

Ancak 7 çakranın arınması, temizlenmesi diğer çakraların kapılarını açacağından herkesin önce 7 çakrasını arındırması gerekmektedir.

Vücudunun şehrine girip bu çarkları döndüren bütün canlar ışıklı olur. Kendi özüyle birleşmeye başlar.

Görüldüğü gibi çakralar aslında çok önemli bir konudur. Tekamül sürecine bu konuda kitaplar okuyarak, eğitimler alarak kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Çakralar açıldıkça gönül gözümüz açılır. Kendi özümüzü daha iyi anlar hale geliriz. Bizler saf sevgiyi, ışığı ve pozitif enerjiyi bu sayede hissedebiliriz.

İçinde bulunduğumuz yeni çağın getirdiği yükseliş enerjilerine de çakralarımızın açılması sayesinde uyumlanıyoruz. Şu an da tüm dünyada bir uyanış yaşanıyor. 3. Boyut enerjisinden 4. Ve 5. Boyut enerjilerine doğru açılıyoruz.

Yerden ve gökten gelen evrensel enerjiler bedende aktifleştikçe kişiler arınır, ışıkla dolar, hastalıklara karşı bağışıklık kazanır, rüyaları canlanmaya ve evrensel enerjiyi daha iyi hissetmeye başlar.

Işık Bedenin İnişi: Aydınlanma

Çakralar açıldıkça ileriki safhalarda yüksek benlik dediğimiz mavi kopya bedene iniyor. Bu yüzden aydınlanma halinin ilk kapısı fizik bedendeki çakraların arınmasından geçiyor.

Aydınlanma hali psikolojide de bulunur. Aşkınlık hali diye geçer. Örneğin Güce karşı Kuvvet isimli kitapta Dr. Richard Hawkins’in ölçtüğü değerlere göre yaşam enerjimiz ve frekansımız 750 ile 1000 arasında titreştiğinde aydınlanma halini yaşayabiliyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken şey çakraların dengeli ve bilinçli bir şekilde Yoga, Reiki, nefes ve çeşitli enerji aktivasyonlarıyla holistik yani bütüncül şifa çalışmalarıyla açılmasıdır.

Geçmişte bu yol yeryüzünün kadim yolunu süren ailelerde ve dergahlarda sürülmüştür. Bugün ise bu yol tüm dünyada ışık işçileri tarafından insanlığa sunulmaktadır.

Çakraların Dengelenmesi

Çakralar çeşitli duygusal, zihinsel, ruhsal ve fiziksel sorunlar yüzünden tıkanabilir. Geçmiş yaşamlardan tutun da çocukluk, ergenlik, yetişkinlik döneminde yaşanan sorunlara kadar birçok şey çakraların tıkanmasına neden olabilirler. Bu olduğunda yaşam enerjimizi tam çekemez hale geliriz. Çakraları şifalandırmamız yaşam kalitemizi yükseltir.

Çakralar çalışıyorsa sağlıklı çalışmıyorsa hasta, düşük enerjili oluruz. Enerjiniz yüksek olduğunda ve rahat aktığında daha az hastalanır ve sağlığınızı uzun süre koruyabilirsiniz.

Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha sağlıklı olunur.

Aşağıda çakraları ilgilendiren en önemli organları yazıyorum.

Çakraların Bağlı Olduğu Organlar ve Renkleri

1.Çakra Kök Çakra

Rengi: Kırmızı

Organlar: Sırt, omurga, bacaklar

2.Çakra Cinsel Çakra

Rengi: Turuncu

Organlar: Bağırsaklar, mesane, dalak, rahim ve cinsel organlar

3.Çakra Solak Pleksus ( Güneş Sinir Ağı Çakrası)

Rengi: Sarı

Organlar: Karaciğer, pankreas, ince bağırsaklar

4.Çakra Kalp Çakrası:

Rengi: Yeşil, Pembe, Sarı

Organlar: Kalp, göğüs, akciğer, dolaşım sistemi

5.Çakra Boğaz Çakrası

Rengi: Mavi

Organlar: Ses telleri, akciğer, yemek borusu, tiroid, kulak, burun,boğaz

6.Çakra Üçüncü Göz Çakrası

Rengi: Koyu Mavi, Mor, İndigo

Organlar: Yüz, baş, göz, epifiz bezi, hipofiz bezi

7.Çakra Taç Çakra

Rengi: Beyaz, Altın, Mor

Organlar: Beyin, Kafatası

Çakraların Açılması, Arınması ve Şifalanma Süreci

Çakraları açılan ve arınma, dönüşme, şifalanma sürecine başlayan dostlar için bazı öneriler paylaşıyorum.

-Arınma süreci içinde bolca su içmenizi ve hafif yiyecekler yemenizi öneriyorum. (Kızartma, yağlı yiyecekler yememek gibi.) Yeterli su alımı yapıyorsanız günlük rutininize devam edebilirsiniz.

-Çakralarınıza en az 21 gün şifa çalışması yaparak arınmanıza destek olabilirsiniz. (Çakralarınıza ellerinizle şifa vermek, meditasyon yapmak gibi)

-Çakralar dengelenirken arınma, kabullenme, salıverme, oluruna bırakma enerjileri oluşacaktır. Ani kararlar almamakta fayda vardır. 21 gün bittikten sonra kararlarınızı daha net görebilirsiniz.

-21 günlük şifalandırma ödeviniz tamamlandıktan sonra bir başkasına şifa çalışması yapmayı öneriyorum.

-Başka bir şifa, seminer vb çalışmalara katılmak isteyenler arınma süreçlerini tamamladıktan sonra katılırsa daha rahat edebilirler.

-Yapabilenler için arınma süreçlerinde vejetaryen beslenme öneriyorum. Yiyecekseniz de tabağınıza enerji gönderebilirsiniz. Ve 21 gün boyunca alkol kullanmamayı öneriyorum.

-Bu dönemi bol su içip, kendi başınıza sakince, çakra dengelemesi yaparak geçirebilirsiniz.

Arınma, şifalanma, dönüşme süreciniz güzelcene geçsin.

Şimdiden şifa olsun.

Sevgiyle,