Genel

Halüsinajenler ve Şamanizm

HALÜSİNAJENLER VE ŞAMANİZM

“Şamanların doğal ve tinsel dünyayla iletişim kurmak, sa­natsal esin ve kendileri hakkında bilgi sağlamak, geleceği ve saklı geçmişi öğrenmek, arınma ve şifa sağlamak için kullandıkları iki yüzden fazla halüsinajenik bitki vardır. Bu ilaçlar gündelik gerçeklikle düşler dünyası arasındaki sınırla­rı bulanıklaştırır. Kozmik bilinç, birliktelik ve zamansızlık duygusunun eşlik ettiği incelikli bir sevinç verir insana.”

“Orta Meksika’daki Aztekler bu deneyimi temixoch ‘çiçekli bir düş’ olarak adlandırırlar. Bu maddelerin kullananın tonali’sini ‘tinsel özünü’ ya da ‘ruhunu’ serbest bıraktığını söylerler. Ruh bir kez bedeni terk etti mi, mistik zaman ve uzam­da sihirli bir yolculuğa çıkarak tanrılarla konuşur. Bu destansı yolculuk şamanik ruh uçuşlarının açıkça bir parçasıdır.” “Örneğin peyote yiyen bir in­san güneşin kükreyerek doğduğunu görebilir. Her halüsinojenin kendine özgü etkileri vardır. Ayahuasca, Güney Amerika asma yaprakları ve başka orman bitkileriyle oluşan bir karışım sarı, kırmızı, mor ve maviden oluşan kaleidoskopik imgelerle dolu bir görsel alan yaratır. Psilocybin man­tarları geometrik şekillerden oluşan imgeler yaratabilmelerine karşın, genişleme ve küçülme duygusu, havada uçma, ataların, hayvanların ya da kutsal bitkinin kendisinin sesini duyma hisleri de yaratabilir.

Halüsinajenler tuhaf sesler ve çizgifilm şekilleri yaratmanın ötesine geçer. Şamanlıkla ya da ayinle ilgili niyetlerle uygun bir düzenleme içinde alındıklarında bu bitkiler kendini tanımanın daha derin seviyelerine ulaşmak için bir katalist görevi görürler.”

Şaman’ın Bedenindeki Kadın

Barbara Tedlock

Okuyucuya Not:

Bu paylaşımımın amacı doğa bilinci ve tıbbi bitkilerin şifalandırma yöntemine değinmekti. Ancak Türk ve Orta Asya şamanizminin şifa gelenekleri arasında daha çok şaman davulu ön plana çıkar. Şaman davulu ile de ruhunuzla iletişim kurabilirsiniz. Astral seyahat yapabilirsiniz. Çeşitli vizyonlar görerek ruhun yoluna girebilirsiniz. Ne ararsanız vücudda uzaklarda aramayın…

#şamanizm #ayahuasca #tıbbibitkiler #şifalıbitkiler #şaman #kam #doğaana #şifadoğadan #ma #motherearth #vegan #sihirlimantar #amanita #arınma #şifa #reiki #peyote #psilocybinmushrooms #mantar #bütünbunlarınhepsi #çakra #üzerindeçalışır