Genel

Anadolu Güneş Ritüeli: Işık Bizim İçin Doğuyor…

Biliyorsunuz Anadolu kelimesi “Güneşin Doğdu Yer” anlamına geliyor.

Kökeni Yunanca bir kelime olan “Anatoli”den doğmuştur.

Güneş kadim kültürlerden beri Tanrısal ışığın en büyük kaynağı olarak gösterilmiştir. Çünkü Güneş bizim hayat kaynağımızdır ve o olmasa yaşam da olmazdı…

Bugünkü Güneş tutulmasında Güneşimiz diğer günlere göre daha yüksek bir tetrişim yayıyor. Ve tüm canlılara dokunuyor. Şifalandırıyor.

Örneğin Babaannem her sabah Güneşe kapılarını açıp ellerini güneşe tutup, güneşten aldığı ışığı yüzüne sürerdi. Işığını arttırarak evine bolluk bereketi çağırırdı. Akşamları da Ay’a kapısını açıp kendisine ve evine ışığı davet ederdi.

Bizler de Anadolu’nun kadim ritüellerini hayatımıza alarak ışığı evimize ve yeryüzüne davet edebiliriz. Anadolu erenleri kendilerine “ışık insanları” diyerek özümüzü işaret etmiştir.

Bugün içinde bulunduğumuz tekamül sürecinde bu bilgilerin izini daha fazla sürüp geçmişle gelecek arasında köprü olabiliriz. Hem kendimizin hem yeryüzünün şifalanmasını sağlayabiliriz.

Güneşi çağırmak isteyenler için kısaca Güneş ritüeli paylaşıyorum. Şimdiden şifa olsun.

Anadolu Güneş Ritüeli

1-Açık havaya çıkın. Ellerinizi Güneşe tutup ışığıyla şarj olun. 3-4 dk. tutmanız yeterlidir.

2-Güneşin ışığını alıp yüzünüze sürün, sonra ellerinizi kalbinize koyun. Enerjinin kalbinize aktığını ve ışıkla dolduğunuzu düşünün. Adeta Güneşin kalbinizden doğduğunu hayal edebilirsiniz.

3- Daha sonra tıpkı bir ağaç gibi olduğunuzu hayal edin. Ve ayaklarınızdan yeryüzünün derinlerine doğru köklenip uzadığınızı düşünün. Ellerinizi gökyüzüne uzatın ve dallarınızı güneş ışıklarının yıkadığını hayal edin.

4- Ardından niyetinizi 3 kez söyleyin.

Örnek: Mutluyum, huzurluyum, sevgiyle doluyum. Yeryüzüyle bütünüm.

5- Teşekkür edin: Beni destekleyen tüm rehberlerime, atalarıma, Doğa Ana’ya ve Tanrıya şükranlarımı sunuyorum.

Şifa olsun.Dileyenler Güneş ışığının altında durup müzik dinleyebilir, meditasyon yapıp ışıkla dolabilir. Meditasyon lafından çekinmeyin. Sadece oturup dalınca ve akışa geçebilirsiniz. Babaannemin yaptığı ritüel de meditasyona bir örnek. Kendi tekniklerinizi de zaman içinde geliştirebilirsiniz.

Bırakın ışık aksın. Sizi yıkasın.

Bol ışıklı günler diliyorum.

Işık ve sevgiyle,

Burcu Yeryüzü