Sembolizm Okuması: Ayakkabı

Rüyada giyilen ayakkabı Yol’a giriş niteliği taşır. Ayakkabı yumuşak, rahatsa yolu rahat sürerken ayakkabı sıkıyor veya vuruyorsa yolu hala sıkıntılı sürüyor olabilirsiniz. Dengede ve merkezde kalıp olumlamalar ve enerji çalışmalarıyla bu süreci geçirebilirsiniz.

Tabi spiritüel enerjilere açılmış kişilerdenseniz bu söylediklerim geçerli. Ayakkabının 3. boyut realitesinde başka başka anlamları olabilir. Buradaki amacım ruhani yolu süren ışık taşıyıcılarıyla deneyim aktarımı yapmak🙏

Ayakkabı sembolizmine değinmeden önce biraz sembol dilinin önemine değinmek istiyorum.

“Yin ve Yang” “Dişil ve Eril” enerji… Evrenin ve doğanın işleyişini anlatan en eski öğretilerden birisidir.

Kadim insanlar evrenin dinamiğini bu iki karşıt kutupla açıklar. Bu kutupların birbiriyle etkileşimi evreni ve var olan her şeyi oluşturduğunu söylerler.

Halklar geçmişten günümüze kadim yolun unutulmaması için sembolizm dilini kullanmıştır. Çünkü diller değişir kültürler erozyona uğrar ama resimler, semboller daima kalıcı olur. Bilinçaltımız ve bilincimiz de bu arketipleri, şablonları kullanır.

Uzun uzun yazmak yerine bir resimle veya sembolle hemen hemen her şeyi açıklayabilirsiniz.

Yin ve yang sembolünde olduğu gibi… Yin ve yang sembolünü gören herkes bir yerlerden onunla tanışıktır. Zira bu sembol evrenin bütün dinamiklerini ortaya seriyor. İyi kötü, eril dişil gibi…

Şimdi konumuza gelirsek ayakkabının sembol dilinde önemli bir yeri vardır. Yukarda da değindiğim gibi sembolizm dilinde ayakkabı “Yol”a girmek anlamındadır.

Bu resim de Ortaçağ’dan kalma bir resim. O dönemin inisiyeleri için çizilmiş. Belki komik görünebilir ama harika bir tasvir olmuş.

Siyah renkteki ayakkabı yin/dişil enerjiye açılmayı anlatıyor bize. Dişil enerji evrenin yaratım gücüdür. Rahman ve Rahim adıyla deriz ya hep… Buradaki rahim dişil yani kozmik karanlık maddedir.

Bizlerin eril ve dişil olarak dengelenmesi çok önemlidir. Özellikle erkeklerin dişil enerjiye kadınların da dengelenmek için eril enerjiye ihtiyacı vardır.

Örneğin rüyanızda ya da vizyonunuzda siyah ayakkabı giydiyseniz bu evrensel dişil enerjiye açıldığınızı veya açılacağınızın habercisidir. Bu olduğunda kişi güçlenir, hayatına bolluk bereket girer, yaratıcılığı artar veya hayatını daha iyi gerçekleştirmenin yolu açılır.

Ayakkabının rengi kırmızı ise yeryüzü enerjilerine rengi mavi ise gökyüzü enerjilerine açılacağınızın habercisidir. (Diğer renkleri görenler için çakra renklerine bakıp manalarını bulabilir.)

Rüya veya vizyonunuzda siyah & beyaz kıyafetler, geometrik şekiller gördüyseniz eğer bu da enerjinizin eril ve dişil olarak dengeleceğinizin habercisidir.

Orta Çağ’da çizilmiş resme dönecek olursak…

Bu fotoğraftaki kişi siyah ayakkabıyı giymiş, yani evrensel enerjiye açılmış. Siyah beyaz içliği giymiş böylece eril dişil dengelenmiş. Kafasına da çift renkli şapkayı takmış. Mavi gökyüzünün rengi kırmızı ise yeryüzünün rengi yani enerjisi demek.

Artık tekamül yolunu rahatlıkla sürdüğünü anlatıyor.

Kişi burada kök ve gökteki çakralarını açmış. İki yolu birlemiş.

Yaşam ağacını canlandırmış. Artık o bütüncül bir insan olma yolunda bir aday…

Hep söylediğimiz gibi hepimizin şifası içinde…

Tek yapmanız gereken Yolu sürmek.

Aradığınız da sizi arıyor çünkü…

Sevgiyle,

Burcu Yeryüzü