Oz Büyücüsü: Toto, Sanırım Artık Kansas’ta Değiliz

“Bir kalbin değeri ne kadar sevebildiğinle değil, ne kadar sevildiğinle ölçülür.” Oz Büyücüsü

Oz Büyücüsü’nün Hikayesi; Kansas’taki evinden bir fırtınayla koparılan Dorothy ve köpeği Toto, Oz Diyarı’nda mahsur kalır. Kuzeyin Cadısı ve Munchkinlere kulak veren Dorothy sarı tuğlalı yola çıkar ve ona yardım etmesi için, Zümrüt Şehir’de yaşayan Oz Büyücüsü’nü aramaya koyulur. Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan ile beraber Dorothy arkadaşlık, büyü ve tehlike dolu bir maceraya çıkar.

Sembolizm Okuması: Gökyüzü, Yeryüzü, Altın Çağ

“Güney’in cadısı. Bütün cadıların en güçlüsüdür ve Quadlingler’i yönetir.” Oz Büyücüsü

Oz Büyücüsü gibi klasik hikayelerin bilinçaltımızdaki ilksel hafızamıza seslendiğini biliyor musunuz?

Dorothy’nin evden çok çok uzaklarda olduğunu anladığında dudaklarından dökülen “Toto, Sanırım Artık Kansas’ta Değiliz” sözleri yükseliş/tekamül sürecindeki pek çok kişinin halini özetliyor aslında 🙂

Gerçekten de artık Kansas’ta değiliz artık hayatı başka bir perdeden görüyoruz.

Biraz sembolizm okuması yapacak olursak;

Dorothy’nin üstündeki mavi renkli kıyafet mavi ayak izimize yani kökenimizin gökyüzü olduğuna gönderme yapıyor. Kırmızı papuçlar ise Dorothy’nin yeryüzünün yoluna giriş yaptığını gösteriyor. Kundalini enerjisinin açıldığını gösteriyor.

Son zamanlarda rüyasında kaçınız kırmızı ayakkabı giydiğini gördü? Belki farkında bile değilsiniz veya bir türlü kendinizden emin olamıyor olabilirsiniz. Ama yaşam çok katmanlı bir rüyadır. Uyku haliniz de en az gündüz kadar gerçektir.

Dorothy böylece yeri göğü birlemiş, tasavvufi deyimle çift renkli hırkayı giymiş, bütüncül bir insan olma yoluna adım atmış. Güneyin cadısı Glinda’nın verdiği Kırmızı papuç sayesinde Dorothy, gücünü eline alıyor. Tekamül sürecine giren herkesin rehberi vardır. O rehberler sayesinde kişi el alıp inisiye olur.

Dorothy’nin rehberi hem en iyi cadılardan hem de en güçlüsü…

Yürüdükleri sarı yola gelirsek…

Bu sembol en önemlilerinden çünkü Altın Çağa, ışığın yoluna girişi haber veriyor. Kaçınız rüyasında sarı yolda yürüdüğünü gördü?

Ve Aslan…

Hem içimizdeki ateş enerjisini hem yardımcı rehberleri işaret ediyor.

Gümüş zırhlı teneke adam ise dişil enerjiye açılmış, uyanmış adayı… Korkuluk ise yeryüzü rehberliği ve içimizdeki korkusuz korkağı işaret ediyor…

Yükseliş sürecindeki birçok kişi bu ve daha birçok sembolü rüyasında, vizyonunda görebilir. Hepimiz atom altında biriz. Ve aynı kolektif hafızadan besleniyoruz.

Geçmişten günümüze Yeryüzünün bütün çocukları filmlerle, masallarla, kitaplarla, şarkılarla, efsanelerle bize özümüzü hatırlamaya çalışıyor. Hiç unutulmasın diye de bu tür hikayelerle bize aktarmışlar.

Sok olarak: Dorothy’nin elinde tuttuğu yıldızlı değneği kırmızı ayakkabısıyla buluşturması da çok önemli bir sembolizm sunuyor bize. Her çocuk bilir; ölenler yıldızlara geri döner. Çünkü bizler yıldız çocuğuyuz. Ruhumuz yıldızlara, bedenimiz yeryüzüne aittir.

Hikayenin sonunda Dorothy yeri ve göğü birleştirir.

Darısı yeryüzü ve gökyüzünün tüm çocuklarının başına…

Size düşen tek şey hatırlamak…

Güneyin iyi cadısından selamlar…

Burcu Yeryüzü