Genel

Film Tavsiyesi: Fantastik Planet

Ekşiden film yorumları:

“insanlar ve tanrılar, tanrılar ve hayvanlar, sınıflar, cinsellik, ritüeller bunların hepsini ele alan ve değerlerinin kimyasıyla oynayan 73’lü başyapıt. filmde om adıyla geçen ve hayvan muamelesi yapılan küçük insanların, kendilerine göre çok daha büyük; insan olarak imgelendirilen draag adındaki mavi yaratıklar yanında ezilmesi ve gelişmemiş canlı yerine konulması temel konu. izlerken akla şu soru geliyor: om’lar draag’lar kadar zeki midir, yani iki cins arasında iletişim kurulamamasının sebebi yalnızca eğitimsizlik midir? yoksa om’lar draag’lara göre daha aptal ve iletişim kurmaya çalışılmayacak kadar değersiz midir? filmde bu soru “eşitlik var” gibisinden cevaplandırılmaya çalışılıyor sanki ama yine de inandırıcı olacak kadar tatminkar değildi. soru bana neil degrasse tyson’ın bir konuşmasını hatırlattı. ayrıca ben de müziklerinin güzelliğinden bahsetmeden geçemiycem. müzikler tek kelime ile harika.”

“70’lerin güncel konularını taşlaması bir yana, atlantis dünyasının ve o dünyanın efsane niteliği taşıyan öyküsünü anatır.bu anlatımın içersinde atlantis insanı ile dünya insanı karşılaştırılır ve insanın özüne ve yeteneğine bağlı olarak insanı tanımlar.insanımızı ve atlantisliyi tartışan ender filmlerimizdendir.”

“klasik din-bilim çatışmasından cinselliğe, insanlığa(?), hayvanlığa(?), empatiye, güç savaşlarına kadar her şeye değinen ilginçli bilim kurgu film.”

Keyifli pazarlar…