Toltek Şamanlarının Yaratım Hikayesi

Tolteklerin yaratım hikayesi, rüya ve yaşam bilgeliğiyle ilgili keyifle okuduğum Sergio Magana Ocelocoyot’un Toltek Sırrı kitabından bir bölüm paylaşmak istedim. Okuyan dostlara şifa olsun🙏

Toltek şamanları kimdir? derseniz, Meksika’daki Aztek kültürü öncesinde karşımıza 3 yerli kültür çıkıyor. Biri Toltekler, biri Mayalar bir diğeri ise Olmekler…

Burada yazılan konuları kuantum biliminde de bulabilirsiniz. Ancak halkların da kuantum alanında yaşadığını unutmayın.

Keyifli okumalar diliyorum…

Tüten Ayna

Bilincin ne kadar geliştirilebileceğini anlamak için insanların mitoloji olduğuna inandığı şeye, Nahuatl soyunun yaratımına geri dönmek zorundayız. Sezgisel gözlerle tarihin ötesini göre­bilenler bu hikayenin hemen yanı başımızda var olan farklı dünyaları ya da boyutları tanımladığını anlayacaklar.

Başlangıçta her şey Centeotl, birlik, teklik enerjisi idi. Aynı zamanda Amomati ya da ltzcuauhtli, Siyah Kartal olarak da adlandırılırdı. Her şeyin içinden ortaya çıktığı zifiri karanlık, aynı İncil’deki gibi ışığın karanlıktan oluştuğu yer.

Uçmak ya da yaratmak için Siyah Kartal kendi yansımasına baktı, metaforik olarak, özneyi ve nesneyi yaratarak. Bu ilk yansımaya Tezcatlipoca, Tüten Ayna dendi.

Sıklıkla nerede konumlandığı soruluyor bana ve ben ancak 13. cennette, bu dünyadan uzakta ama aynı zamanda da çok yakında olduğu, çünkü her zaman içinde olduğumuz cevabını veriyorum.

Tüten Ayna’nın yansıttığı ilk şey kutsal çift, Ometecuhtli ve Omecihuatl, Bay ve Bayan İki, Bey ve Hanım, erkek ve kadın özler ya da enerjiler, idi.

Bu yaratıcı çiftin dört çocuğu vardı, hep­si ilk yansımanın hürmetine, Tezcatlipoca, Tüten Ayna ismindeydi.

Bu Tezcatlipocalar akademisyenler de dahil olarak birçok kişi tarafından Tanrı olarak görülürdü ama aslında onlar her şey­de bulunun özler, enerji formları. Ruhani yolla, astronomik yolla ve tabii ki insan yoluyla ifade edilirler.

Her bir Tezcatlipoca’ya kozmik bir yön tahsis edilmişti:

Kuzey: Siyah Tezcatlipoca’ya bu yön tahsis edilmişti. Rüyala­rın koruyucusudur, “mağara”nın ya da yeraltı dünyasındaki her varlığın özünün koruyucusudur.

Batı: Kırmızı Tezcatlipoca’ya, Xipe Totec, Döküm Lordu da denir, bu yön tahsis edilmişti ve Siyah Tezcatlipoca’nın rüya­larına düzen getirme görevi verilmişti. Aynı zamanda değişim, yenilenme, yaşam ve ölüm güçlerini güder.

Güney: Mavi Tezcatlipoca’ya, Huitzilopochtli olarak da bili­nir, bu yön tahsis edilmiştir ve savaşçının iradesinin dönüşü­münü temsil eder. Rüyalarımızda bizi yönlendirir, tam potansi­yelimize ulaşmamıza yardım eder. Aynı zamanda bir kahindir ve dolayısıyla önceden hissetme ustasıdır.

Doğu: Beyaz Tezcatlipoca’ya, Quetzalcoatl, bu yön tahsis edilmiştir, ışığın doğduğu yerdir. Eski Meksika’da ışığın ve bilgi­nin ilk örneğidir.

Bu dört Tezcatlipoca ya da güçler, Centeotl’un rüyasına düzen getirdi. Onların hareketi, ollin, Ohmaxal’ı, her şeyi değişim halinde tutan Kozmik Haç’ı doğurdu. Bu değişimden, hare­ketten madde ortaya çıktı ve sonra yıldızlar, sonra gezegenler ve son olarak da enerji varlıkları ve fiziksel varlıklar oluştu.

Bir Çiçek Olarak Kozmos

Halihazırda kısaca bahsetmiş olduğum bu modelin hatırlan­ması kolaydır çünkü kozmosun en güzel yaratımlarından biri­ni kullanır: bir çiçek.

Çiçeğin merkezi fiziksel dünyayı temsil eder, üzerinde yaşadığı­mız Yeryüzü’nü. Dört yön dört taçyaprağı ile temsil edilir. Ölü­lerin toprakları onlardan birinde konumlanmıştır; bilgi evi, rehberlerin evi bir diğerinde; yaşam ve ölüm güçleri üçüncüsünde ve duyguların ve iradenin toprağı sonuncusunda.

Çiçeğin tepesindeki erkeklik organı, cennetleri içerir -sade­ce ay, rüzgar, güneş ve yıldızlar gibi fiziksel cennetleri değil hareket cenneti ve büyük Centeotl cenneti gibi hem rüya hayal eden hem de hepsini yansıtan enerjisel cennetleri de içerir. Daha aşağıda gövdede ve köklerde yeraltı dünyaları ya da zihnin hapsolduğu yerler vardır.

Kadim öğretilerin başka sembolleri de vardır. Bazı elyazma­ları Yayauhqui Tezcatlipoca’nın, Siyah Tezcatlipoca, çizi­mini içerir, yan tarafa bakan bir adam olarak. Bu, gelenek­tekiler için harika bir mesajdır çünkü yan tarafa bakmak ve çevresel görüşü kullanmak bilinç düzeyini değiştirmenin en ileri yoludur. Siyah Tezcatlipoca’nın gözleri bağlanmış­tır ama gözlerden biri bağın üzerinde açıktır ve bu daha da ötesine bakan gözü temsil eder. Son olarak ayaklarından birinin yerini üzerinde kozmosun yansıdığı obsidyen bir ayna almıştır.

Bu resim öğretilerin kalbini içerir: algıladığımız her şey, ger­çek olduğuna inandığımız her şey, sadece bir illüzyondur, ori­jinal aynada bir yansımadır. Sorun şu ki çoğumuz bu aynanın içerisinde büyülenmiş, hipnotize olmuş şekilde yaşarız ve yan­sımayı yapanın kozmos olduğunu ve orada görülmeyi, göz­lemlenmeyi beklediğini unutmuşuzdur.

Bu, dünyada zaten birkaç döner parçacık ve çok büyük bir boşluktan oluştuğumuzu söyleyen fizik biliminden, bizim hiç­lik ve illüzyon olduğumuzu ve cennetin krallığının kollarımız ya da ayaklarımız vb.den daha uzakta olmadığını söyleyen Doğulu dinlere kadar birçok yolla belirtilmiştir.

Bilincini, bitkiler ya da başka metotlar kullanarak ayın soyu yoluyla veya kozmik döngülere dayanan Toltek çalışmalarıyla genişletmeye cüret eden cesur insanlar için bütün bu cümleler kelimeler olmaktan çıkar ve gerçek olur – görülebilen ve deneyimlenebilen gerçek.

🌿

Yeryüzü anamızın ve Gökyüzü babamızın izinde; hayatınıza güzellikler katmak, kendinize ve başkasına şifa vermek, çakralarınızı açmak, enerjinizi ve frekansınızı yükseltmek, nazardan korunmak veya kristal taşlarla enerji çalışması yapmak istiyorsanız Reiki Şifa Seminerlerime katılmak isterseniz mail adresimden bana ulaşabilirsiniz🌸burcuyeryuzu@gmail.com

Şifa Seminerlerim hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.