Genel

Mayıs Şenlikleri Kutlu Olsun

Mayıs ayı bolluk ve bereketiyle gelsin. Ektiğiniz tohumlarınız meyve versin. Doğanın ve göğün ışıklı ruhları yardımcımız olsun. Yeniden canlanmanın, uyanışın, çiçeklenmenin ve birlikteliğin bayramı hepimize kutlu olsun.

4 Mevsim Kutlama Yapmamızın Önemi

Dikkat ederseniz her mevsim mutlaka bir şenlik ve kutlama yapıyoruz.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış her mevsim başında veya sonuna doğru o güne özel bir bayram bulunuyor.

Bu kutlamalara güneş ve ayın döngülerini takip eden her kültürde rastlayabilirsiniz. Günümüze kadar gelen bu kutlamaların hepsi doğanın yolunu tutan, yeryüzünün yolunda yürüyen halkların şenlikleridir.

Çünkü bu dört mevsim var olan her şeyi etkiler.

Örneğin kışın kış uykusuna yatarız, baharda ise çiçek açarız.

Kutlamayalım da ne yapalım 🙂 Bu yüzden halkları kucaklamaya bunu kabul ederek başlayabiliriz. Sen ben öteki ayrımı yoktur. Hepsi aynı yolun farklı lezzetleridir.

Beltaine vs Hıdırellez

Paganların bir diğer adıyla Keltlerin 4 ana şenliklerinden birisi olan Beltaine Mayıs Şenlikleri 30 Nisan ile 1 Mayıs arasında kutlanıyor.

Bu kutlamalara ateş festivali de deniliyor. Zira kutlamalarda büyük bir ateş yakılıp üstünden atlanılır.

Bunun bizdeki versiyonu ise 5-6 Mayıs’taki Hıdırellez kutlamalarıdır. Hıdırellez de de ateşten atlanıp dilekler dilenir.

Her ikisi de doğanın yolunu süren kadim halkların şenliklerinin bir parçasıdır.

Daha pek çok ortak özellik bulunmakla birlikte Mayıs’ta en önde olan şey genelde kutsal ateştir.

Nisandan sonra gelen Mayıs ayı en güzel aylardan birisidir. Çünkü baharda ektiğiniz tohumlarınız, dilekleriniz mayısla birlikte meyve verir. Hayatınızda yeni bir döneme başlarsınız. Bu tür şenlikler geldiğinde acaba hangi ritüeli yapsam diyorsanız yaşamı anlamak için doğaya bakmamız yeterli.

Eğer bir çiçek, ağaç artık meyve veriyorsa bu sizin için de geçerlidir. Yaptığınız her işte meyve verme zamanıdır. İşiniz, aşkınız, çocuğunuz kısacası yaptığınız her şey bu ayda büyür bereketlenir. Size de bunları büyütecek besleyecek dilekler gerek. Gördüğünüz meyveden, daldan, çiçekten mandala yapıp masanızın üstüne koyabilirsiniz. Bu niyetinizi besler. Gül düşünen gül bulur 😊

Mayıs ayı aynı zamanda güzellik tanrıçası Venüs’ün ayıdır. Bekarlar açısından çok güzel sinyaller de veriyor. Bu yüzden dışarı çıkıp gezmenin dolaşmanın vakti gelmiştir artık. Özellikle şifaya açılıp arınma yapan kişiler için mayıs ayında güzel karşılaşmalar doğabilir.

Tanrı ve Tanrıçanın Uyanışı

Mayıs ayında var olan her şeydeki eril ve dişil enerjiler birleşir. Paganlarda çık sık karşımıza çıkan Tanrı ve Tanrıça olarak geçen şey de aslında bu enerjilerin kişileştirilmiş halidir. Yaşamın her formundaki eril ve dişil enerji bugünden itibaren bütünleşmeye başlar ve bu dengeden doğanın harika güzelliği ortaya çıkar. Çiçeklerin açması, hayvanların çiftleşmesi, ağaçların meyve vermesi, böceklerin neşeyle ortaya çıkması, insanların evlenmesi gibi… Mayısta her şey evlenir, birleşir. Yaşam kutlanır.

Evlilik Törenleri

Her kültürde yaz aylarında evlilikler daha yoğun görünür. Ne mutludur ki mevsimsel döngülerle hala içli dışlı yaşıyoruz. Tıpkı doğa ananın diğer çocukları gibi… Mayıs ayında paganlarda kutlanılan yüce evlilik ritüeli “Hieros Gamos” da bugüne özgüdür. Hem sembolik hem de hala aktif olarak gerçekleştirilebilen bir ritüeldir. Bu ritüel aslen insan türünün arasındaki tanrı ve tanrıçayı temsil eden yüksek frekanslı görevli iki ruh arasında gerçekleştirilir. İkiz alevler örneğin bunlardan birisidir. Yeryüzüne ışıklı tohumların açması için cinselliğin kutsal olduğu ve bir ibadet amacı taşıdığı eski pagan inancının uygulaması yansıtılır. Kutsal kase örneği de yine bu tür kişileri sembolize etmektedir.

Mayıs Direği

Bütün doğa bayramlarının kendine özel kutlamaları olur. Mayıs bayramının kutlamaları arasında da ateşten atlama, mayıs direği ve çiçeklerden yapılan taçlar dikkat çekiyor. Şenliklere katılanlar çiçekten yapılan taçlarını başlarına takarak, renkli kumaşlarla sarılan Mayıs Direği etrafında dönerler.

Bu kutlamaların elbetteki kadim, ezoterik alt yapıları mevcuttur. Ateş içimizdeki aşam enerjisinin yükselerek başımızda çiçek gibi açmasını işaret ediyor. (Kundalini veya Şahmerenın uyanışı) Renkli kumaşlar ise çakralarımıza göndermedir. Hepsi gökkuşağı gibi yükselerek taç çakrada çiçek açıyor.

Hıdırellez Şenlik Ateşi

5-6 Mayıs’ta kutlanan Hıdırellez de beltain ile aynı temele dayanıyor. Dişil ve eril enerjilerin buluşmasına… Hızır ile İlyas’ın buluşması ateş ile suyun buluşmasıdır. Balık kültü ezoterizmde zaten enerji anlamına gelmektedir. Kendi içimizdeki eril ve dişil enerjilerin dengelenmesi veya kutsal çiftlerin buluşması gibi… Bu ayda herkesin içindeki yaşam enerjisi dengelenmeye başlar. Bu yüzden 4 mevsim içinde bence kutlanılan en güzel şenliklerden birisidir. Zira hayatta hepimizin aradığı en önemli şey iç huzur ve dengedir 🙂

Mayıs şenliklerinde yapabileceğiniz bazı gelenekler:

Doğada, sokakta bulduğunuz Çiçeklerden otlardan mandala, çiçek tacı yapabilirsiniz. Çiçekleri ve otları koparmadan düşenleri toplamaya özen gösterebiliriz. Böylece çiçekler böceklerle, arılarla iletişimini daha uzun süre sürdürebilir.

Küçük bir şenlik ateşi yapıp üstünden atlayabilirsiniz. Ateşten atlarken ateşin sıkıntılarınızı alıp götürmesine ve yaşam enerjinizi yükseltmesine niyet edin.

İki tane mum veya meşale yakıp arasından, üstünden geçebilirsiniz.

Doğada vakit geçirip tohum toplayıp ekebilirsiniz.

Bir mumu kalbinize doğru tutup kalp ateşinizin yanması için dua edebilirsiniz.

Mayıs ayında bol bol şarkı söyleyin dans edin, dolaşın, ağaçları izleyin, çiçeklere bakın, aşkı, güzelliği ve bolluk ve bereketi kutlayın.

Hepimiz yeryüzü anamızın ve gökyüzü babamızın tohumlarıyız. Bu bahar mantramız: yaşam bize kolaylıkla geliyor… Ve çiçekleniyoruz 🌸

Burcu Yeryüzü

Not: Eskilerin şifalı yolunu hayatına katmak isteyen dostlar kadim bilgelik, ezoterizm, pagan ve şamanik şifa alanında danışmanlık için benimle iletişime geçebilir: yeryuzusifasi@gmail.com