Anadolu Şifacılığı

Bu benim elim değil. Fadime Anamın, Fatma Anamın eli. El benden sebep Hak’tan. Nazar kalksın dağlara taşlara ulu ulu ağaçlara çekilsin.”

Kaynak: Babaannem

Dikkat ettiyseniz günümüzde ananevi geleneklerin yolu tekrardan araştırılıyor. Her şeyin unutulmaya yüz tuttuğu şu günlerde eski ve geleneksel olanın kıymeti yeniden keşfediliyor. Sağaltım ve şifacılık da bunlardan bir tanesi…

Şifacılığı incelediğimizde her kültürde geçmişten günümüze doğru birikimli olarak aktarıldığını görüyoruz. Hatta şifacılık, hekimliğin çıkış noktası ve merkezidir. Bu yüzden şifacılık en eski mesleklerden bir tanesidir.

Öyleki modern tıp sistemi geleneksel şifacılık bilgisinin üzerine kurulmuştur. Lokman hekimlerin, otacıların, kırık çıkıkçıların, şifacı kadınların gibi… Hatta bugün eski yöntemler yeniden keşfediliyor. Televizyon ekranlarında boy boy tıbbi bitkilerin şifasını anlatan doktorlar görüp duruyoruz.

Bir yandan geleneksel şifacılık yöntemleri unutulmaya yüz tutmuş durumda diyebiliriz. Ancak Dersimli Zeynel dedemizin dediği gibi “Yol patikada olsa sürülür” Biz de bu yolu sürenlerin torunları olarak bugün görevimizi yapıp geçmişle gelecek arasında köprü oluyoruz.

Modern tıp, ağırlıklı olarak fizik bedeni şifalandırma üzerine kuruluyken, geleneksel şifacılık sistemi ruh, zihin ve beden üzerinde çalışır.

Aşağıda, Çin Tıbbı konulu klasik kitaptan “Cennet ve Dünya Arasında” isimli bir bölüm paylaşıyorum. Bu sayede içinde bulunduğumuz düzeni daha iyi anlayabileceğiz.

“Batı Tıbbında vücut bir makine olarak görülür, kırık bir parçayı tamir etmeye ya da çıkarmaya çalışılır. Çin Tıbbında, vücut bir bahçe olarak görülür. Yapraklar soluyor veya kahverengileşiyorsa, toprağın durumunu inceler, bitkinin yeterince su ve güneş alıp almadığını veya köklerin etkilenip etkilenmediği kontrol eder. Sadece yaprakları yeşile boyayamazsın!” 

Bizler sadece bedenden ibaret değiliz. Bir ışık bedenimiz var. Bu yüzden kendimizi bir bütün olarak; ruh, beden, zihin, çakra ve aura katmanları içerisinde iyileştirmemiz gerekiyor. Maalesef modern toplumlarda bu yapılar biraz unutulmuş görülüyor. Ancak iyi tarafı, unutulan hafızamızı yeniden tazeliyoruz.

Anadolu Şifacılık Yöntemleri

Anadoludaki geleneksel şifa yöntemleri çok çeşitlidir.

El Enerjisiyle Tedavi, Kam Davulu, Kurşun Dökme, Alazlama (Aura düzenleme), Bitkilerle Enerji Temizliği: Adaçayı, Kekik, Üzerlik vb., Nefesle tedavi, Gözle, Bakışla Tedavi, İstihare, Zihinle Tedavi, 4 elementle tedavi yöntemleri gibi bir sürü yöntem bulunuyor.

Bu tedavi yöntemlerinin birçok kültürde benzer olduğunu da görüyoruz. Şamanlardan, paganlardan, budistlerden tutun da Mezopotamya’dan Anadolu’nun ışıklı yoluna kadar birçok kültürde karşımıza çıkıyor.

Günümüzde bu tekniklerin bilimsel altı yapısını keşfedip oluşturmak, onları geleceğe taşımak ise biz yeni çağ görevlilerinin, şifacılarının ve anaların görevleri arasında bulunmaktadır.

Anadolu Şifacılığı Seminerleri

İzmir – Anadolu Şifacılığı Semineri / 25.05.2019

Tıpkı koruyucu hekimlikte olduğu gibi, bugün kendi kendimizin şifacısı olmamız gereken bir dönemde yaşıyoruz. Yeryüzü dostlarının kendisini şifalandırmaya ve özüne ulaşmaya hakkı vardır. Zaten dünyanın acısını en çok hayvanları, doğayı, insanları sevenler çekiyor. Bu acıları şifalandırmak, aura alanlarımızı temizleyip yaşamı güzelce yaşamak hem doğa hem kendimiz için yapacağımız en güzel şeylerden bir tanesidir.

Anadoludaki teyzelerimizin dediği gibi tepemizdeki kara bulutları aşıp beyaz ışığa doğru yol almamız gerekiyor. Yeryüzü şifası bu sayede gerçekleşecek. Bizler pozitif oldukça Doğa Anamızın frekansı yükselecek. Ve beklediğimiz Altın Çağ gelecek.

“Şifalanmak” ve “Şifacı Olmak” Konusu…

Bu yazıda hepimiz için önemli bir not düşmek istedim. Seminerlerimi verdiğimden beri en sık karşılaştığım sorulardan bir tanesi bunlar.

Canlar, Şifalanmak ile Şifacı olmak konusunun altını çizmemiz gerekiyor. İkisi apayrı konular. Örneğin yoga öğrenmekle yoga hocası olmak arasındaki farka benziyor bu… Veya Reiki öğrenmek ile Reiki Öğretmeni olmak çok farklı şeyler… Birçok kişi Budistlerin şifa tekniği olan Reiki’yi öğrenebilir ama onlar Budist olmaz. Ve çok azı bunu meslek edinip Reiki Masterı olur. Yol gözükürse ancak yapılması gereken bir konudur bu.

Geçmiş kültürlerde şifacılık geleneği atadan, anadan, dededen kısacası aileden gelen bir yoldu. DNA’dan gelen kalıtımsal bir yol ve secere söz konusudur. Belli aileler bu yolu sürerdir. Yol bozulmasın ve insanlar şifalansın diye böyle bir secere tutulmuştur.

Günümüzde bu süreci yine görevli kişilerin yürütmesi gerekmektedir. Şifacılık yolunda adanmışlık gerekir. Amaç hizmet etmektir. Yeni Çağ’da şifacılık yapan birçok görevli bunu söylüyor. Yeryüzündeki herkesin ruhsal ve dünyasal bir görevi bulunuyor. Kimi öğretmen, kimi doktor kimi bankacı… Şifacıların yüksek benliği bu görevle yeryüzüne geliyor. Çoğu vakti geldiğinde içsel uyanışını yaşıyor ve görevini eline alıyor. Görevliler zaten kendini belli ediyor.

Bunun dışında geçmişte insanlar uzun yıllar dergahlarda, tapınaklarda veya tıbbi ilmi alanlarda yetiştirilip, derece derece eğitilmiştir.

Günümüzde ise yeryüzüne çok güçlü enerjiler geliyor ve insanlığın şifalanması ve uyanışı destekleniyor. Hem atadan bu yolu süren şifacılar bulunuyor hem de doktorlar, hemşireler, ebeler bu yolu keşfedip insanlara şifa dağıtıyor. Sağlık sektöründen birçok kişiye danışmanlık yaptığım için bu yolu bilimsel olarak sürdürenlerin onlar olduğu aşikar.

Ben de Ocaklı ve Şifacı bir aileden geliyorum. Ruhsal görevim sizlere Anadolu şifacılığını, Anadolunun Aydınlanma kapısını ve İnsan-ı Kamil olma yolunu aktarmak. Sunumlarımda hem bilimsel hem kadim yolu aktarıyorum. Babaannemden, dedemden gördüğüm yöntemlerin özellikle bilimsel alt yapısıyla aktarıyorum. Çünkü şifacının yolu Anadolu’da capcanlı duruyor. Bizim onu keşfetmemizi bekliyor.

Anadolu Şifacılık Seminerlerim hakkında bilgi almak, Anadolu’nun şifacılık tekniklerini öğrenmek ve geliştirmek isteyen canlar bana mail atabilir.

İletişim ve bilgi için: yeryuzusifasi@gmail.com

Yeryüzünün ve insanlığın şifalanması dileğiyle…

Aşk ile, Işık İle

Burcu Yeryüzü

Hakkımda

Merhaba, Ben Burcu Yeryüzü. Atalarımın ışıklı yolunda yeryüzünün kadim yolunu süren bir yolcuyum. Ocaklı (dede soylu, şifacı) bir ailede büyüdüm. Köyde yaptığımız bir şifacılık araştırmasında Ziyaretten aldığım enerjinin ardından içsel bilgim uyandı ve yeryüzü şifasına açıldım. Bugün rehberlerim Doğa Ana, Ormanın ruhu Hızır ve Kırklar eşliğinde çalışmalarımı yapıyorum. Atalarımdan, yerin, göğün ışıklı ruhlarından öğrendiğim deneyimlerimi Anadolu’nun ve yerel kültürlerin izinde yeryüzü dostlarıyla paylaşıyorum. Amacım uyanış sürecine giren yeryüzü ve gökyüzü şifasıyla ilgilenen dostlarla buluşmak ve “Yol”un sürülmesine hizmet etmek.

Hepimizin annesi Toprak Ana mutlu olduğunda bizler de mutlu olacağız.

Aşk ile… Işık ile…